Antrenorul portughez, despre istorie, rivalitate și Mbappe
Jose Mourinho, în vârstă de 63 de ani, a acordat primul său interviu în calitate de antrenor al Real Madrid, marcând astfel a doua sa perioadă la cârma clubului spaniol. Revenirea sa vine după două sezoane în care Real Madrid nu a reușit să cucerească niciun trofeu major, o situație inedită pentru gigantul spaniol. Florentino Perez, președintele clubului, speră ca aducerea lui Mourinho, supranumit „The Special One”, să redreseze echipa și să readucă trofeele pe Santiago Bernabéu.
Mourinho a fost transferat de la Benfica, club care a primit 15 milioane de euro drept compensație pentru rezilierea contractului antrenorului. Prezentat oficial pe 11 iunie, în ziua în care a început Cupa Mondială, tehnicianul lusitan a rupt tăcerea într-un interviu acordat publicației Vanity Fair, preluat și citat de Marca.com. Declarația sa centrală, „iubesc Real Madrid, acesta este motivul pentru care mă întorc”, subliniază atașamentul său față de club.
Un aspect important abordat în interviu a fost relația sa cu FC Barcelona, club la care a lucrat în trecut și împotriva căruia a dezvoltat o intensă rivalitate ca antrenor. Mourinho a fost adesea descris ca o „figură anti-Barça”, însă a ținut să nuanțeze această percepție. „În Barcelona, ca familie, am avut o perioadă absolut minunată. Fiica mea a ajuns la Barcelona când avea doar o lună. Fiul meu s-a născut la Barcelona. Eu, soția mea și copiii am petrecut patru ani extraordinari în Barcelona. Și nu am cum să am niciun sentiment neplăcut legat de asta”, a explicat antrenorul, potrivit sursei citate de Gazeta Sporturilor.
El a continuat, afirmând că rivalitatea este pur sportivă: „Fotbalul e fotbal și am jucat de atâtea ori împotriva Barcelonei, începând de pe vremea când eram la Chelsea, înainte de a merge la Inter. Meciuri mari în Champions League cu Chelsea, apoi meciuri mari în Champions League cu Inter, iar după aceea am plecat la Real Madrid. Cred că destinul este cel care ne-a pus față în față.” Mourinho a reiterat: „nu neg că iubesc Real Madrid și acesta este motivul pentru care mă întorc, dar nu am absolut niciun resentiment față de Barcelona. Pur și simplu îmi face plăcere să joc împotriva lor pentru că, în fotbal, îți place să joci împotriva celor mai buni.
Cei mai buni te împing să fii mai bun decât ești.” Această perspectivă oferă o imagine mai complexă a relației sale cu clubul catalan, depășind simpla etichetă de