Rapid București zdrobește Farul Constanța cu 5-0

Publicat: 2024-10-21 23:33

Pe scurt

Rapid București a învins Farul Constanța cu 5-0 într-un meci dominat de gazde, marcând un rezultat surprinzător pentru echipa lui Gică Hagi. Cu o prestație convingătoare, Rapid a reușit să își îmbunătățească poziția în clasament, în timp ce Farul se află în dificultate. Meciul a fost marcat și de eliminări pentru ambele echipe.

Brief

Rapid București defeated Farul Constanța 5-0 in a dominant display, raising questions about coach Gheorghe Hagi's future as his team struggles at the bottom of the standings. The match featured impressive performances and red cards for both sides.

Sursa foto: evz.ro

Spectacol total la Giulești cu o victorie zdrobitoare pentru Rapid

Rapid București a reușit o victorie categorică împotriva echipei Farul Constanța, înregistrând un impresionant 5-0 pe teren propriu, în cadrul etapei a 13-a a Superligii, meci desfășurat luni seara.

În fața a 11.323 de spectatori, giuleștenii au deschis scorul devreme, în minutul 13, când Borza, fost jucător al Farului, a marcat cu un șut plasat, după o pasă de la Petrila. Rapid a continuat să domine meciul, iar în minutul 30, după o gafă a lui Dican, Christensen a găsit un alt jucător, iar Petrila a înscris din nou, majorând avantajul la 2-0.

Repriza a fost completată cu un al treilea gol, venit în minutul 40, când Pașcanu a prins un voleu din interiorul careului, consolidând o primă jumătate de joc fără replică din partea oaspeților.

După pauză, Rapid a continuat să atace. În minutul 72, Alex Dobre, proaspăt intrat pe teren, a reușit să marcheze, ducând scorul la 4-0. Farul a avut o seară de coșmar, iar în minutul 83, Dănuleasă a fost eliminat, lăsându-și echipa în inferioritate numerică. Hromada a primit și el cartonaș roșu în minutul 90+3, după o intervenție dură asupra lui Nicolas Popescu.

Scorul final a fost stabilit de Dobre, care a reușit o dublă în minutul 90+4, după o centrare a lui Micovschi. Această victorie le permite celor de la Rapid să acumuleze 16 puncte, urcând pe locul 10 în clasament, în timp ce Farul rămâne pe locul 14, cu doar 13 puncte.

Meciul a fost arbitrat de Andrei Moroiță, asistat de Daniel Mitruți și Ionel Dumitru, iar VAR-ul a fost coordonat de Florin Andrei și Cristina Trandafir.

Această umilință suferită de Gică Hagi în fața echipei lui Marius Șumudică ridică întrebări despre viitorul Farului în Superligă și despre capacitatea antrenorului de a reveni după o astfel de înfrângere devastatoare.