Poli Iași învinge Unirea Slobozia, 1-0, în final dramatic

Publicat: 2024-10-21 21:39

Pe scurt

Poli Iași a câștigat cu 1-0 meciul împotriva Unirii Slobozia, în etapa a 13-a a Superligii. Andrei Gheorghiță a marcat singurul gol al partidei, iar echipa de la malul Dunării a ratat un penalty în ultimele momente ale jocului. Poli Iași se află acum pe locul 9, în timp ce Unirea Slobozia rămâne ultima în clasament.

Brief

Poli Iași defeated Unirea Slobozia 1-0 in a tense Superliga match. Andrei Gheorghiță scored the only goal, while Unirea missed a crucial penalty in the dying moments. Poli now sits 9th in the standings, while Unirea remains at the bottom.

Sursa foto: stiripesurse.ro

Victorie strânsă pentru Poli Iași în fața Unirii Slobozia

Poli Iași a obținut o victorie strânsă, 1-0, în fața Unirii Slobozia, într-un meci tensionat disputat pe Stadionul „Emil Alexandrescu”, parte a etapei a 13-a din Superligă.

Moldovenii, sub conducerea antrenorului Eugen Neagoe, au deschis scorul în minutul 24, când Alin Roman a executat un corner, iar Andrei Gheorghiță a marcat cu o lovitură de cap. Același jucător a avut o nouă ocazie în minutul 49, dar golul său a fost anulat pentru ofsaid.

Pe parcursul meciului, Poli a continuat să domine, iar Gheorghiță a fost aproape de a-și mări contul personal în minutul 77, dar Pacionel a intervenit salvator pe linia porții. În ciuda eforturilor gazdelor, finalul meciului s-a dovedit a fi unul plin de tensiune. În al doilea minut al prelungirilor, Unirea Slobozia părea să fi egalat prin Filip Ilie, dar reușita a fost anulată de VAR, după o analiză de aproape șapte minute.

Drama a culminat în minutul 90+14, când arbitrul Radu Petrescu a dictat penalty pentru oaspeți, după un henț comis de Ștefanovici. Constantin Toma a executat, dar portarul Jesus Fernandez a intervenit decisiv, păstrând astfel avantajul pentru echipa sa.

Finalul meciului a adus o mare ușurare pentru Poli Iași, care se află acum pe locul 9 în clasamentul Superligii, cu 17 puncte. Unirea Slobozia, pe de altă parte, rămâne în subsolul clasamentului, ocupând locul 16 cu 12 puncte. În etapele următoare, Poli Iași va întâlni Petrolul Ploiești, în timp ce Unirea Slobozia va juca împotriva Oțelului, în căutarea unei reveniri în competiție.