Neymar revine pe teren după 369 de zile de absență

Publicat: 2024-10-21 23:00

Pe scurt

Neymar a revenit pe teren după o absență de 369 de zile, jucând pentru Al-Hilal în Liga Campionilor Asiei. Brazilianul a fost introdus în minutul 77 și a avut o ocazie de gol, demonstrând că se află în formă bună. Această revenire marchează un pas important în cariera sa, după o recuperare dificilă în urma unei accidentări grave la genunchi.

Brief

Neymar returned to the pitch after a 369-day absence, playing for Al-Hilal in the Asian Champions League. He was substituted in at minute 77 and had a goal opportunity, showcasing his good form. This return marks a significant step in his career following a tough recovery from a serious knee injury.

Sursa foto: stiripesurse.ro

Brazilianul revine pe teren după o lungă absență din cauza accidentării

Neymar, atacantul brazilian emblematic, a făcut un pas remarcabil în cariera sa, revenind pe teren după o absență prelungită de 369 de zile. Această revenire a avut loc în timpul meciului Al-Ain - Al-Hilal, din Liga Campionilor Asiei, desfășurat recent în Emiratele Arabe Unite.

În minutul 77 al partidei, Neymar a fost introdus pe teren, înlocuindu-l pe Nasser Al-Dawsari, după ce echipa sa a condus cu 5-3. Deși nu mai jucase într-un meci oficial de mai bine de un an, el a reușit să rămână pe teren până la final, demonstrând că este pregătit să revină în forma sa optimă.

Accidentarea gravă suferită în meciul Uruguay - Brazilia, pe 18 octombrie 2023, l-a ținut pe Neymar departe de teren. Aceasta a necesitat o intervenție chirurgicală complexă la genunchi, iar recuperarea sa a fost un proces lung și dificil. Acum, la vârsta de 32 de ani, Neymar își propune să revină la un nivel de elită și își exprimă dorința de a forța o convocare în echipa națională.

În timpul meciului de la Al-Ain, Neymar a avut o ocazie clară de gol, însă șutul său a fost respins de portarul advers, demonstrând totuși că poate contribui semnificativ echipei sale. Deși a jucat doar cinci meciuri la Al-Hilal de la transferul său de la Paris Saint-Germain, Neymar a marcat o dată și a oferit trei pase decisive.

În ciuda dificultăților întâmpinate, Neymar se arată optimist și hotărât să își recâștige locul în fotbalul de top. Cu o avere netă estimată la 250 de milioane de dolari, el rămâne una dintre cele mai influente figuri din lumea sportului, iar revenirea sa pe teren va fi cu siguranță urmărită cu interes de fani din întreaga lume.