Jaqueline Cristian avansează în optimile turneului WTA de la Guangzhou

Publicat: 2024-10-21 18:18

Pe scurt

Jaqueline Cristian a câștigat meciul împotriva Viktorijei Golubic în prima rundă a turneului WTA de la Guangzhou, cu scorul de 6-4, 2-6, 6-1. Această victorie o propulsează în optimile competiției, unde va înfrunta o altă jucătoare din runda următoare. Cristian va primi un premiu de 4.040 de dolari și 30 de puncte WTA pentru această reușită.

Brief

Jaqueline Cristian defeated Viktorija Golubic in the first round of the WTA tournament in Guangzhou, securing a score of 6-4, 2-6, 6-1. This victory advances her to the next round where she will face another competitor. Cristian will earn $4,040 and 30 WTA points for this achievement.

Sursa foto: g4media.ro

Cristian avansează cu o victorie în fața lui Golubic

Jaqueline Cristian, jucătoare română de tenis, a obținut o victorie remarcabilă luni, în runda inaugurală a turneului WTA 250 de la Guangzhou, China. Aceasta s-a impus în fața elvețiencei Viktorija Golubic cu scorul de 6-4, 2-6, 6-1, după un meci disputat pe parcursul a două ore și patru minute.

Primul set a fost unul echilibrat, Cristian reușind să obțină primul break, însă Golubic a egalat rapid. Cu toate acestea, românca a profitat de o slăbiciune pe final de set, câștigând un game crucial la serviciul adversarei, ceea ce i-a asigurat victoria în set.

În setul secund, Golubic, clasată pe locul 165 WTA, a preluat controlul jocului, realizând două break-uri și trimițând meciul în decisiv. Totuși, Cristian a demonstrat o revenire impresionantă în setul final, conducând cu 5-0 și încheind meciul cu o victorie clară.

Cu această victorie, Cristian, clasată pe locul 74 în clasamentul mondial, își asigură un loc în optimile turneului, unde o va întâlni pe învingătoarea dintre Lucia Bronzetti (84 WTA) și Elina Avanesyan (45 WTA), favorită numărul 4 a competiției. Pe lângă avansarea în turul următor, românca va primi un premiu de 4.040 de dolari și 30 de puncte WTA.

Competiția de la Guangzhou se desfășoară între 21 și 27 octombrie și are premii totale de 267.082 de dolari. Ultima câștigătoare a turneului a fost Wang Xiyu, iar Cristian își propune să continue parcursul bun în această etapă a sezonului.

Victoria obținută împotriva lui Golubic este deosebit de importantă pentru Cristian, având în vedere că înfruntase anterior elvețianca în două meciuri, în ambele fiind învinsă. Această reușită demonstrează progresul și determinarea jucătoarei române, care își propune să avanseze cât mai departe în competiție.